Taşyünü Nerelerde Kullanılır

Taşyünü Nerelerde Kullanılır

Bir Yapı Malzemesi Olarak Taşyünü Nerelerde Kullanılır?

Yapı uygulamalarında taşyünü nerelerde kullanılır sorusu sıklıkla sorulan bir soru olmaktadır. Cevap olarak taşyünü malzemelerinin bir yalıtım malzemesi olarak yapılarda kullanıldığı cevabı verilebilir. Taşyünü malzemeleri volkanik kayalar kullanılarak yüksek sıcaklıklarda üretilen ve ısı dayanıklılığına sahip olan yalıtım malzemeleridir. Taşyünü genel olarak binaların dış cephelerinde mantolama ve yalıtım işlemlerinde kullanılır. Yüksek ısı dayanıklılığına sahip olması sayesinde yangın gibi risklere dayanıklı olan taşyünü malzemesi iç ortamlarda da kullanım özelliğine sahiptir. Sadece ısı yalıtımı değil ses yalıtımı da sağlaması nedeniyle akustik odalar, stüdyolar, radyolar, televizyonlar, tiyatro salonları ve sinema salonları gibi alanlarda da kullanılabilmektedir. Tüm bu avantajlı özellikleri sayesinde birçok yapıda sıklıkla tercih edilen bir malzeme olmaktadır. taşyünü fiyatları

tasyunu-cephe-fiyatlari

Ses Yalıtım Malzemesi Olarak Taşyünü Nerelerde Kullanılır?

Yapılarda taşyünü nerelerde kullanılır sorusuna cevap olarak ısı ve ses yalıtımı yapılmak istenen yerlerde kullanılır cevabı verilebilir. Binalarda yüksek ısı yalıtımları sayesinde birçok yapının dış cephe mantolamasında kullanılan taşyünü malzemeleri ses yalıtımı da sağladığı için yapıların iç kısımlarında da tercih edilen bir yalıtım malzemesi olmaktadır. Kapalı alanlarda sesin dışarı çıkması istemediğinde veya dış ortamdaki sesin içeriye girmesi istemediğinde ses yalıtımı amacıyla taşyünü malzemeleri kullanılır. Bu alanlara örnek olarak akustik ses stüdyoları verilebilir. Ses stüdyolarında çok hassas ses çalışmaları yapıldığından dolayı iç ve dış seslerin birbirinden ayrılarak çalışılması gerekir. Bunun sağlanabilmesi için taşyünü ile ses yalıtımı yapılması büyük bir avantaj sağlamaktadır.

tasyunu-cephe-mantolama

Alternatif İşlemlerde Taşyünü Nerelerde Kullanılır?

Farklı alanlarda taşyünü nerelerde kullanılır sorusuna alternatif bir cevap olarak yangın riski bulunan alanlarda yalıtım yapılması örnek verilebilir. Çok yüksek ısılarda işlem yapılan yerlerde ısı yalıtımının yapılmasında sıcaklığa dayanıklılığı ile ısı yalıtımı sağlayan taşyünü malzemeleriyle kaplama işlemleri gerçekleştirilebilir. Yangın tehlikesi gibi durumlarda ısı dayanıklılığı sayesinde erime ve tutuşma gibi durumlar yaşanmamasından dolayı taşyünü malzemesi inşaat sektörleri dışında ev gereçlerinde, deniz taşıtlarının inşasında ve çelik kapı üretimlerinde de kullanılır. Piyasada birçok firma tarafından uygun fiyatlarla üretilen taşyünü malzemeleri kullanıma sunulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sandviç Panel Montajı başlıklı makalemizde çatı sandviç panel kırmızı, panel sandviç kalınlığı ve sandviç panel vidaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Camyünü Boyalı Profil Çatı Kaplama Malzemeleri Taşyünü Fiyatları Demir Profil Fiyatları Boardex Fiyatları Trapez Saç Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları