Çatı döşeme malzemeleri

Çatı döşeme malzemeleri

Çatı Döşeme Malzemeleri Hakkında

Çatı döşeme malzemeleri binaların üzerine gelen kar, dolu, yağmur ve bunlar gibi tüm etkilerin birikmeden akmasını sağlayan sistemlerdir. Ayrıca binaların soğuk ve sıcak tüm etkenlerden korunmasını sağlar. Bu nedenle çatı döşeme malzemelerinin su geçirmez ve dış etkilere karşı dayanıklı özellikler göstermesi gerekir. Çatı malzemesinin cinsine bağlı olarak çatı eğim türleri belirlenmiştir. Marsiyal kiremit, bitümlü tek ve çift karton, bakır, cam, tahta, çinko, bakır, kurşun, oluk kiremit ve arduaz bunlardandır.çatı malzemeleri

Günümüzde teknoloji her bakımdan son derece ilerlemiş durumdadır. Evlerin ve binaların daha uzun yıllar sağlam bir şekilde ayakta kalması da çatı döşeme malzemelerinin kalitesi ile doğru orantılıdır. İlgili inşaat firmalarıyla iletişime geçerek daha net bilgileri edinebilmeniz mümkündür.

Çatı döşeme malzemeleri

 

Çatı Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

Çatı döşeme malzemeleri çatının ne tür özelliklere sahip olduğuna bağlı olarak farklı özellikler gösterir. Buna göre de bir çatı kaplama malzemesi seçilir. Malzemeler parçalı ve devamlı olarak ikiye ayrılırlar. Parçalı olan örtü malzemeleri şunlardır; arduaz, kiremit ve oluklu levhadır. Bunlar çatı yüzeyinde üst üste kaplanarak kullanılırlar. Binen kısımlarda belirli aralıklar kalır. Böylece evin içerisinde serin bir hava sağlanmış olur. Cereyan etkisi sağlayan bu hava ahşap çatılarda çürüme sıkıntısını giderir. Çatı döşeme malzemelerinden diğeri de devamlı örtü malzemeleridir. Bunlar; katranlı, asfalt ve bitümlü kağıttır. Bu malzemeler çatının yüzey kısmında üst üste bindirilirler. Sonra da yapıştırılırlar. Eğer bu malzemelerden birisi kullanılacaksa ahşap elemanlar rutubete karşı koruma göstermelidir. Çatı döşeme malzemelerinin cinsine göre bir sınıflandırma yapmak mümkündür.

Çatı kaplama malzemeleri şunlardır; kiremit, boyalı doğal taş kaplamalı ya da kaplamasız paneller, poliüretanlı esaslı panelleri, polistren esaslı paneller, galvanize sac, cam takviyeli poliester, lifli çimento esaslı malzemeler, PVC şeklindeki malzemeler, Akrilik cam esaslı malzemeler, tahta, arduaz, cam çatı örtüleridir.

Sandviç Panel Ölçüleri

sandvic-panel-kesit-

Çatı Döşeme Malzemeleri Nasıl Kullanılır?

Çatı döşeme malzemeleri mertekler üzerine yapılmaktadır. Kaplamanın üst kısmına kaplama altı yalıtım malzemesi konulur. Eğer kiremit kullanılarak bir kaplama yapılacaksa saçağın sol alt kenarından başlamak gerekir. Diğer malzeme türlerine göre de farklı kaplama biçimleri kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan OSB levha ebatları ve OSB üretimi başlıklı makalemizde osb levha egger, osb levha kaleli ve osb levha kronospan hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Camyünü Boyalı Profil Çatı Kaplama Malzemeleri Taşyünü Fiyatları Demir Profil Fiyatları Boardex Fiyatları Trapez Saç Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları