betopan dış cephe kaplama

betopan dış cephe kaplama

Betopan (Çimentolu Yonga Levha) Dış Cephe Kaplamaları

Çimentolu yonga levhalar üreticilerin verdiği isimle betopan dış cephe kaplama malzemesi ağaç ham maddesinin yonga haline getirilmesi ve birtakım kimyasal maddeler, mineraller eklenerek çimento ile buluşturulmasıyla elde edilir. Geniş yüzeyli paneller elde edilen bu yapı malzemesi kaplama yapmak amacıyla kullanılır. Bu kompozit ürün sayesinde birebir ahşap ürünler ya da çimentolu beton ürünlerin sağladığı avantajlar bir araya getirilir. Böylece iki ürününün çeşitli dayanım özelliği tek üründe toplanarak daha uygun, ekonomik, kullanışlı ve görsel bir yapı malzemesi elde edilmiş olur. Laminant, cam, granit, alüminyum gibi dış cephe kaplama malzemelerine her yönüyle alternatif olabilecek bir üründür.betopan fiyat 

ahşap desenli betopan

ahşap desenli betopan

 

Betopan Üretiminde Kullanılan Malzemeler

Betopan dış cephe kaplama üretiminde kullanılan malzemeler; çimento (Portland-taraşlı),lif-yonga odunu (çam, ladin, köknar),alüminyum sülfat, sodyum silikat, su olarak sıralanabilir. İçerisinde bulunan maddeler her ne kadar sağlamlık özellikleri ile bilinse de yonga odununu çürümeye karşı koruyarak ürünün ömrünün arttırılmasını sağlar. Ürün neme ve suya karşı dayanıklı olması yönüyle ıslanabilecek mekânlarda özellikle de dış cephe kaplaması olarak tercih edilir. Su ile uzun soluklu temaslarda bile şişme gibi kalınlığında belirsiz artmalar ve deforme olmaz. Özellikle alternatif olduğu mdf, laminant, osb, alçı levhalara göre dayanımı çok yüksektir. Aynı şekilde yangın dayanımı bu alanda dünyadaki sınıflandırma sistemlerinde yanmaz madde olarak geçmektedir. Ayrıca binaların yangın dayanımlarını arttırır. Kullanım kolaylığı açısından hem dikey hem de yatay olarak kullanılabilirdir. Mukavemeti sağlam olduğundan darbelere dayanıklı ve deprem bölgeleri için binaların deprem dayanımlarını arttırıcı bir yapı malzemesidir.

betopan dış cephe kaplama

 

Betopan Kullanım Alanları

Hastaneler, okullar, alışveriş merkezleri, endüstriyel yapılar, zirai yapılar, askeri yapılar, pazar yerlerinde rahatlıkla betopan dış cephe kaplama malzemeleri kullanılabilir. Ayrıca iç mekânlarda banyo, tuvalet bölmeleri, mutfak bölmesi, tavan ve tabanlarda dahi kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Sandviç panel aksesuarları başlıklı makalemizde assan sandviç panel, nuhpanel ve sandviç panel uygulama fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Camyünü Boyalı Profil Çatı Kaplama Malzemeleri Taşyünü Fiyatları Demir Profil Fiyatları Boardex Fiyatları Trapez Saç Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları