Sandviç panel duvar

Sandviç panel duvar

Sandviç Panel Çatı ve Cephe Kaplamaları

Sandviç panel ısı, ses ve su yalıtımını sağlamak amacıyla üretilen nem yoğunlaşmasını önleyici çatı ve cephe kaplamaya yönelik kompozit yapı malzemesidir. İki yüzünde alüminyum levha ya da boyalı galvaniz saç bulunduracak şekilde içerisine değişken kalınlık ve yoğunluklarda sert köpük poliüretan dolgu maddesinin enjekte edilmesiyle üretilir. Panelin düşey ve yatay uygulamaları bulunur. Sandviç panel duvar ve çatı malzemesinde kullanılacak metal ve içerisindeki dolgu maddesi birtakım kriterlere göre belirlenmektedir. Metallerin kapladığı alan ve hangi metal türünün kullanılacağı üzerine binecek olan yüke göre belirlenir. İstenilen boy da üretilebilir olması montajının kolay ve süratli olmasını sağlar. İçerisindeki dolgu maddesi bölgesel iklim faktörleri dikkate alınarak uygun kalınlıkta hazırlanır. Sandviç paneller kurulum kolaylığının ve estetik oluşlarının yanı sıra bir daha sıvaya, boyaya ihtiyaç duymadığı için fiyat avantajı sağlar. Ayrıca tek elden ısı, ses, su yalıtımını sağlayan yangına karşı dayanıklı bir yapı malzemesidir. cephe panel

Sandviç panel duvar

Sandviç Panel Malzemeleri Nelerdir?

Sandviç panel duvar ve çatı kaplamaları için kullanılan iç dolgu malzemeleri başta PUR poliüretan (tozuma yapmayan malzeme), PIR(polizosiyanat), polistren, fenolik köpük, cam yünü ve taş yünü olarak sayılabilir. Yapı fiziğine ve mekaniğine uygun olarak kullanılan bu maddeler özellikleri ile kullanım alanları belirler. Taş yünü inorganik mineral lifli bir ürün olarak diğerlerinden ayrılmaktadır. Yangın dayanımı ve ses yalıtımı yönünden çok yüksek performans gösteren kaliteli bir üründür. PUR ve PIR sandviç panel üretiminde daha çok önalana çıkmıştır. Bu iki iç dolgu çekirdek malzemesi en çok kullanılan sert plastik köpüklerdir.

Sandviç Panel Çatı ve Cephe Kaplamaları Hangi Alanlarda Tercih edilir?

Askeri yapılar, sanayi yapıları, spor tesisleri, zirai yapılar, şantiye binaları, alışveriş merkezleri, havaalanları, genellikle taşıyıcı sistemi çelik ya da prefabrike beton olan bütün ihtiyaç alanlarında en iyi fiyatlarla sandviç panel duvar ve çatı kaplamaları tercih edilir.

Bir önceki yazımız olan Dış Cephe Mantolama malzemeleri başlıklı makalemizde dış cephede ısı yalıtım, karbonlu cephe kaplaması ve karbonlu ısı yalıtım hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Camyünü Boyalı Profil Çatı Kaplama Malzemeleri Taşyünü Fiyatları Demir Profil Fiyatları Boardex Fiyatları Trapez Saç Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları