Sandviç Panel Ağırlığı

Sandviç Panel Ağırlığı

Sandviç Panel Ağırlığı Özellik ve Avantajları

Sandviç panel ağırlığı taşınım ve monte için önemli bir role sahiptir. Çatı panelleri yangına karşı yüksek direnç gösterir. Çatı paneli çatlamaz, kırılmaz, deformeye uğramaz, pas tutmaz kısacası yıllar boyu uzunca kullanılabilir. Dünya bazında düşünüldüğünde en iyi ısı yalıtım sitemi taş yünü dolgudur. Taş yünü sandviç çatı paneli kolayca taşınabilmekle beraber rahatlıkla sökülür ve monte edilir. Diğer çatı kaplama ürünleri ile kıyaslandığında daha hafif bir ağırlığa sahiptir. Taş yünü Sandviç çatı paneli hijyen sağlar ve terlemeyi önler. Esnek bir görünüme sahip olup güven sağlar.  Kolay bir şekilde sıcaklık farkından etkilenmez. Aynı zamanda taş yünü sandviç çatı paneli metal yüzeye sahip olmasıyla içerisine su almaz, rahatlıkla, güvenle kullanılır. Rutubet, bakteri yapmaz ve üretmez. Sağlıklı ortam sağlar.

cephe-panel-Pu

Sandviç Paneli Ağırlığı ve Hangi Malzemelerden Üretilir?

Sandviç panel ağırlığı kullanılan kompozit malzemelere göre değişmektedir. Sandviç panel iki boyalı Galvaniz ve Alüminyum trapez levha arasında iç dolgu malzemesiyle oluşturulup ısı yalıtımın gerçekleşmesine yönelik üretimi gerçekleşen kompozit malzemelerdir. Bu levhalar arasında PIR, PUR, PF, XPS/EPS ve ya Taş yünü kullanılmaktadır. Sandviç panel üretiminde Poliüretan (PUR) ve Polisoziyanat (PIR) en çok kullanılan plastik köpüklerdir.  PUR en güvenilir yalıtım malzemesi olarak bilinmektedir. Yapışma özelliklerinin olmasıyla genellikle laminasyonlu hatlarda en çok tercih nedenidir. Polistren köpükler, Extrude (XPS) ve Expanded (EPS) olmak üzere iki formda sandviç çatı paneli bulunmaktadır.  Termoplastik özelliği nedeniyle polistren köpükler düşük sıcaklıklarda erirler. Fenolik (PF) köpükler diğerlerine göre daha yeni bir malzeme özelliği taşır. Sandviç panel yapımında daha az tercih edilmektedir. Bazalt, dolomit, diyabaz gibi kayalardan elde edilen Taş yünü bu kayaların eğitilip püskürtülmeleri ve bakalit ile karıştırılarak elde edilen bir mineralli yün çeşididir. Yangın ve ses yalıtımında mükemmel olmasına rağmen ısı yalıtımında diğer sandviç çatı panellerine göre daha düşük değere sahiptir.

tasyunu-dolgulu-panel

Sandviç Panel Ağırlığı Teknik Özellikleri

Sandviç panel ağırlığı kullanılan malzeme ile değişmekle beraber mekanik direnci, ısı yalıtımı, su emme kapasiteleri, sıcaklığa dayanımları, nedenle su geçirgenliği, ses yalıtımı, kimyasal dayanımı, yangın performansı malzeme türüne göre değişkenlik gösterir.

Bir önceki yazımız olan Shingle Fiyat başlıklı makalemizde shingle çatı fiyat, shingle çatı kaplama ve shingle fiyatları zeytinburnu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Camyünü Boyalı Profil Çatı Kaplama Malzemeleri Taşyünü Fiyatları Demir Profil Fiyatları Boardex Fiyatları Trapez Saç Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları