osb levha boyutları

osb levha boyutları

Uygulama Alanına Göre Osb Levha Boyutları Önemi

İnşaat alanlarında çok fazla kullanılan OSB levhalar farklı özelliklerde olabilmekte ve bu özelliklere göre çeşitlenebilmektedir. Bu durum tamamen kullanımdaki ihtiyaçların giderilmesi amacı ile ortaya çıkmaktadır. Üreticiler farklı alanlardaki kullanımlar ve bu alanlardaki ihtiyaçların giderilmesi konusunda kalite, kalınlık ve boyut gibi özellikleri farklı olacak şekilde üretim yapmaktadır. Bu durumda osb levha boyutları ve kalınlıkları farklılık gösterebilmektedir. osb levha fiyatları

osb levha boyutları

OSB Levha Kalınlıkları

Kullanım alanına ve ihtiyaca göre farklı özelliklerde levha tercihlerinin yapılması mümkündür. Kalınlıkları 6 mm ile başlayarak 25 mm ölçüsüne kadar çıkabilmektedir. Bunun yanında boyutları da oldukça farklı olabilmektedir. Bu konuda genel olarak OSB 2 ve OSB 3 denilen ve kalınlığı 6 ile 25 mm arasında olan osb levha boyutları standart olarak 1220 X 2440 mm olmaktadır. En fazla tercih edilmekte olan bu boyutlar uygulamalarda oldukça önemli kolaylık sağlayabilmektedir. Ancak bu boyutlar dışında da OSB levhaların bulunması mümkündür. Uygulama alanına göre levhaların üzerinde daha az işlem yapılmasının sağlanabilmesi konusunda farklı boyutlarda olan üretimlerde yapılmaktadır.

osblevha-osbfiyatlari

Küçük Boyutlu OSB Levhalar

Özellikle OSB Lake malzemelerinde farklı boyutlardan bahsetmek mümkündür. Standart olan 1220 X 2440 mm ölçüsünden 580 X 2415 mm ölçüsüne kadar farklı boyutlarda üretimler yapılabilmektedir. Bu durum osb levha boyutları farklılıklarına ve uygulama alanındaki kolaylıklara neden olmaktadır. Uygulama yapılacak alanda en uygun ölçülerdeki levhaların temin edilmesi levha üzerindeki işlemlerin azalmasına ve genel olarak işin bitim süresinin kısalmasına neden olacaktır. Bu sebepler nedeni ile uygulama alanındaki kalınlık ve kalite yanında boyutlarının da büyük bir önemi bulunmaktadır. Başarılı olarak bir uygulamanın yapılması için tüm bu özellikleri uygulama alanının durumu ve ihtiyaçlara göre değerlendirilmesi ve temin edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Taşyünü Ses Yalıtımı Malzemesi başlıklı makalemizde taşyünü çatı levhası, taşyünü ısı yalıtım ve taşyünü paket fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Camyünü Boyalı Profil Çatı Kaplama Malzemeleri Taşyünü Fiyatları Demir Profil Fiyatları Boardex Fiyatları Trapez Saç Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları