Çatı Kaplama Malzemeleri Çeşitleri

Çatı Kaplama Malzemeleri Çeşitleri

Çatı Kaplama Malzeme Çeşitleri Nelerdir?

Yapılarda sıklıkla tercih edilen çatı kaplama malzemeleri çeşitleri arasında genel olarak OSB levhalar, ondulin ürünleri, sac ürünler, sandviç paneller, shingle ürünleri ve eternitler ve diğer levha çeşitleri bulunmaktadır. Tüm bu farklı çeşitleri ile çatı kaplama işlemleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ülkemizde sıklıkla tercih edilen çatı kaplama malzemelerinden biri eternitler olmaktadır. Eternit oluklu levhalar dayanıklı malzemeden üretilmiş olup, su çekme, paslanma, nemlenme gibi ve yanma gibi riskler barındırmadığından çatılarda sıklıkla tercih edilmektedir. Ses, ısı ve nem yalıtımı sağlayan bu malzemeler çok uzun ömürlü ve sağlam kullanımlıdırlar. Pratik şekilde montajları yapılır, sağlam malzemelerden üretilmiştir ve çatı kaplamalarında yüke neden olmazlar.

Çatı Kaplama Malzemeleri Çeşitleri

Çatı Kaplama Malzemeleri Çeşitleri Arasında Bulunan Ondulin Ürünleri

Günümüzde çatı kaplama malzemeleri çeşitleri arasında sıklıkla tercih edilen ürünlerden biri de ondulin levhalardır. Binalarda çatı kaplama işlemleri yapılmadan önce ilk olarak çatılarda nem aktarımı olup olmadığı kontrol edilir. Binalarda bulunan nem ve ısı aktarım sorunları yapılan kaplama ve yalıtım çözümleri sayesinde ortadan kaldırıldığı için çatı kaplamaları çoğu zaman binaların inşaatı sırasında gerçekleştirilmemiş olsa bile sonradan yapılabilir. Bu işlemler için kullanılan ondulin ürünleri, özellikle çatı kaplama işlemleri için üretilmiş ve levha ürünlerin reçine ile emdirilmesiyle su geçirgenliği ortadan kaldırılmıştır. Ondulin, çatı kaplamalarında hızlı ve kolay bir şekilde uygulanabilmesi, hafif olması, paslanma yapmaması, su geçirmemesi, ses yalıtımı sağlaması ve yüksek dayanıklılığı sayesinde tercih edilmektedir.

Alternatif Çatı Kaplama Malzemeleri Çeşitleri Nelerdir?

Yapılarda tercih edilen çatı kaplama malzemeleri çeşitleri arasında sadece dış cephelerin kapanması için kullanılan malzemeler bulunmaz. Bu malzemeler arasında çatıya esneklik katması için kullanılan sac malzemelerde bulunabilir. Ayrıca bu sac malzemeler farklı renkleri boyanabildiği için çatılarda renk alternatifleri sağlamaktadırlar. Diğer bir çatı kaplama malzemesi ise aydınlatma olarak bilinen polyester aydınlık ürünleridir. Bu ürünler güneş ışığının çatılardan içeri geçmesini sağlarlar. Çatı kaplama malzemelerinin alt kısımlarında yalıtım işlemi için ayrı olarak kullanılan strafor malzemeler gibi ürünler de bulunmaktadır. Hem ısı yalıtımı hem de çatı dayanıklılığını arttırmak için bu ürünler tercih edilir.

Bir önceki yazımız olan Onduline başlıklı makalemizde onduline avcılar, onduline fiyatları ve onduline hadımköy hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Camyünü Boyalı Profil Çatı Kaplama Malzemeleri Taşyünü Fiyatları Demir Profil Fiyatları Boardex Fiyatları Trapez Saç Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları