Alçıpan Profilleri

Alçıpan Profilleri

Alçıpan ProfilleriAlçıpanın bir diğer adı alçı levhadır. Duvar veya asma tavan yapımında ve daha birçok alanda oldukça fazla kullanımı vardır. Alçıdan imal edilmiş çift taraflı kâğıtla kaplı olan levhadır. Genel adıyla kartonla kaplı alçı levha. Alçıpan profilleri bir marka olmanın yanında gündelik hayattaki adı da ‘ kartonlu alçı levha ‘ dır. Az da olsa yangınlara dayanıklı olmasının yanında sesi yalıtması ve de ısıyı yalıtmasıyla sıklıkla tercih edilmektedir. İstenilen biçime kolay girebilmesi ve kolay ve çabuk uygulanması ile inşaat ve de dekorasyon işlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Patenti Amerika’ya ait olan alçıpanlar Türkiye’ de sıklıkla tercih edilmektedir ve git gide gelişmektedir. Eskiden de savaş yıllarında askeri barakaların yapımında çok yaygın olarak kullanılmıştır.

Yapısı Ve Kullanım Yerleri

Alçıpan profilleri kimyasal bileşimi CaSO ve de yarısı H2O dan oluşmaktadır. İki dayanıklı karton levhaların arasına dökülüp dondurulmasıyla üretilir. Üretimi sağlanan levhalar kalınlıkları uygulanacak yerin hacmine göre 6 ila 18 cm arasında değişmektedir. 6 mm kalınlığı olan alçı levhalar kolay bükülür olmaları sayesinde dekoratif oluşu ile sıkça tercih edilmektedir. Kalınlıkları da 7.5 ve 9.5 cm olarak değişirken hafif olanlar asma tavanlarda daha kalın olanlar da bölme duvarlarda kullanılmaktadır.

Alçıpan Fiyatlarıalcipan-levha

  • Islak mekânlarda kullanılabilen kimyasal maddeler ile suya oldukça dayanıklıdır.
  • Yangın dayanımı kullanılan yerlerde yangına dayanıklı, alçı içine eklenen fiziksel ve liflerle artırılmış olan özel tipte alçı levhalar da üretilmektedir.
  • Alçı levhaların uygulaması ahşap çitalar ya da çelik saçın üzerine alçı levhanın vidalanması ile oluşmaktadır.
  • Uygulama zorluğu ve metale göre daha az dayanıklı oluşu gibi nedenler ile ahşap iskeleler nadiren kullanılır.

Evin, iş yerinin daha dekoratif ve şık görünmesini sağlayan alçıpan profilleri oldukça makul fiyatlarla son zamanlarda daha da çok kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Onduline Fiyatları başlıklı makalemizde onduline hr, onduline istanbul ve onduline kırmızı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Camyünü Boyalı Profil Çatı Kaplama Malzemeleri Taşyünü Fiyatları Demir Profil Fiyatları Boardex Fiyatları Trapez Saç Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları