Taşyünü markaları

Taşyünü markaları

Katı Yapı Malzemesi Taşyünü

Taş yünü volkanik kaya çeşitlerinden bazalt, diyabaz, dolomit gibi minerallerin yaklaşık 1400⁰C gibi çok yüksek derecelerde ergitme işlemine tabi tutularak bakalit ile karıştırılmasıyla özel işlemler sonucu elde edilir. Özel bir elyaf türü olan taş yününe, kaya yünü ya da rockwool isimleri de verilir. Piyasada taşyünü markaları farklı kullanım alanları için farklı boyutlarda üretim yapmaktadırlar. Taş yünü ısı ve ses yalıtımı konusunda çok yeterli bir yapı malzemesidir. Ayrıca yangına dayanıklı bir ürün olması ve su itici özelliği ile önalana çıkar.

Taşyünü markaları

tasyunu-al-folyolu

Taşyünü Kullanım Alanları

Taş yünü markaları kullanım alanlarına göre farklı taş yünü üretimi gerçekleştirir. Bunlar şilte halinde taş yünü, levha halinde taş yünü, boru şeklinde taş yünü, dökme tip taş yünü olarak sıralanır. Şilte halinde taş yünü çatılarda, büyük çaplı sanayi borularında kullanılır. Levha halinde taş yünü iki duvar arasında, duvarları dış ve iç yalıtımında, binaların doğal zeminlerinde kullanılır. Boru şeklinde taş yünü akışkanların taşındığı boruların yalıtımı için kullanılır. Dökme tipi taş yünü daha çok şekilsiz yüzey ve alanlarda kullanılır.

Taş Yününün Kullanım Alanlarına Katkıları

Taş yünü markaları taş yününün özelliklerini her geçen gün arttırmakta ve daha kaliteli ürünler elde etmektedirler. Taş yünü binaları yangına karşı daha dayanıklı hale getirir. Yapısı itibariyle 1000⁰C sıcaklığa kadar ısıya dayanıklı olması sebebiyle olası bir yangının yayılmasının önüne geçer. Taş yünü benzersiz özelliği sayesinde sesi en iyi yalıtan yapı malzemesidir. Böylece çevrenizden gelen rahatsız edici sesleri size duyurmaz. Ev ve iş yerlerinde konforlu bir ortam oluşmasına katkı eder. Bir başka avantajı ise uzun ömürlü olmasıdır. Uzun yıllar geçse de özelliğini yitirmez böylece olası masrafların önüne geçmiş olursunuz. Taş yünü sürdürülebilir bir yapı malzemesi ürünüdür. Bahsettiğimiz yalıtım özellikleri ile enerji tasarrufu sağlar. Doğal taşlardan üretildiği için geri dönüştürülebilir. Bakım giderleri düşük, kullanımı rahattır.

Bir önceki yazımız olan Sandviç Panel Ebatları başlıklı makalemizde sandviç panel arnavutköy, sandviç panel bodrum ve sandviç panel etiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Camyünü Boyalı Profil Çatı Kaplama Malzemeleri Taşyünü Fiyatları Demir Profil Fiyatları Boardex Fiyatları Trapez Saç Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları